Rozpoczynając proces nauki języka obcego niezmiernie ważne jest aby możliwie od początku otaczać się różnymi formami danego języka w realnym życiu. Przerabianie ćwiczeń na sucho i nauka z podręcznika to zdecydowanie za mało by poczuć język, osłuchać się z jego melodią i poznać naturalne zwroty używane na co dzień przez native speakerów.
Jednym ze sposobów na wejście w proces oswajania językowego jest oczywiście czytanie. Na wyższych poziomach sprawa jest prostsza: sięgamy po materiały pisemne w oryginale, czyli książki, artykuły prasowe, blogi, poradniki lub publikacje w mediach społecznościowych. Poziomowi zaawansowanego poświęcę więcej uwagi w osobnym wpisie, dziś za to chciałabym skupić się na kilku poradach w kwestii tego co czytać i jak rozwijać umiejętność czytania, gdy jest się na poziomie początkującym / wczesno średniozaawansowanym. Po kliknięciu w tytuł, przeniesiesz się do danej strony.
Większość tekstów na stronie dopasowana jest do potrzeb dzieci i młodzieży, jednak w zakładce Worksheets > Adults Worksheet można znaleźć czytanki dla dorosłych na różnych stopniach zaawansowania. Każda czytanka opisana jest tytułem sugerującym tematykę, poziomem trudności leksykalnej, oraz informacją odnośnie ilości pytań załączonych do zestawu.
Super strona z czytankami od poziomu A1 w górę. Do każdej z nich dołączone są pytania na rozumienie tekstu, a wielkim plusem są także nagranie audio z mówionym tekstem czytanki, co pozwala osłuchać się z poprawną wymową i intonacją (do wyboru akcent amerykański i brytyjski).
Krótkie historyjki od Really Learn English opowiadają o przygodach małżeństwa Jerry’ego i Emmy. Po przeczytaniu każdego z opowiadań mamy możliwość przeanalizowania tekstu pod każdym możliwym kątem. Znajdziemy tu wyszczególnione słownictwo (słówka można sprawdzić za pomocą ulubionego słownika internetowego), ćwiczenie na uzupełnianie luk w tekście, ułożenie zdań z rozsypanki, krótkie omówienie gramatyki na przykładzie zdań z czytanki, pytania otwarte na rozumienie treści, jest nawet miejsce na napisanie krótkiego eseju! Bomba do pracy własnej z angielskim na poziomie początkującym w stronę średniozaawansowanego!
Jeśli chcemy zostawić na chwilę formułę czytanek/artykułów, dobrą propozycją jest sekcja Reading oferowana przez British Council. Tu mamy możliwość poćwiczyć czytanie w sposób bardziej praktyczny, gdyż przedstawione formy pisemne to formy, które prawdopodobnie przyjdzie nam samemu tworzyć: maile, wiadomość do znajomego, notatki biznesowe i wiele innych. Jak zwykle pod tekstem znajdziemy przydatne ćwiczenia na pracę ze słownictwem oraz rozumienie.
Bardzo podobna pozycja do historyjek Really Learn English, za to adresowana do wielbicieli zagadek i przygód legendarnego detektywa. Fantastycznie opracowany materiał przeplata fragmenty powieści Arthura Conan Doyle’a z różnorodnymi ćwiczeniami na słownictwo i rozumienie tekstu. Jesteśmy więc w tej samej tematyce, ale przez tekst poruszamy się fragmentami ćwicząc w międzyczasie umiejętności językowe i leksykalne. Kiedy poczujecie się na siłach, możecie skorzystać z płatnej propozycji strony, czyli pobrania całej powieści za kilka euro razem z audiobookiem. Po wcześniejszym przerobieniu ćwiczeń przeczytanie jej ze zrozumieniem od deski do deski okaże się bułką z masłem!
Wcześniejsze propozycje zostały opracowane przez ekspertów pod kątem nauki angielskiego jako języka obcego. Jeśli nie chcecie korzystać z takich metod, tylko po prostu przeczytać prawdziwą książkę, Goodreads opublikowało listę pozycji odpowiednich dla poziomu początkującego. Znajdziemy tu będące lekturami szkolnymi klasyki w oryginalne np. “Przygody Tomka Sawyera”, “Buszujący w zbożu”, lub “Opowieść wigilijną”, a także popularne bestsellery młodzieżowe, które z samej swojej natury pisane są prostszym językiem, np. “13 powodów”.
Mam nadzieję, że to zestawienie okaże się przydatne i każdemu z was uda się znaleźć najlepsze źródło według gustu. Na tym etapie nie ważne co czytamy, ważne by czytać i przerabiać ćwiczenia, które sprawią, że nowo poznane słownictwo i struktury zostaną z nami na dłużej. Udanej lektury!
General English – Język angielski ogólny. Na tym kursie poznacie tu zróżnicowane słownictwo, idiomy i wyrażenia z przeróżnych dziedzin, dowiecie się ciekawostek ze świata i krajów anglojęzycznych, podszlifujecie wymowę. Zajęcia kładą zdecydowany nacisk na konwersacje, jednak staramy się zachować balans w ćwiczeniu wszystkich kompetencji językowych, a więc czytania, słuchania i gramatyki. Pisanie zostawiamy do domu:)
Business English – Angielski w biznesie. Żeby nie było nudno, dalej pracujemy na materiałach autentycznych, ale tym razem tematyka jest skoncentrowana na środowisku biznesowym. Skupimy się na tym co w trawie piszczy w zakresie nowych technologii, marketingu, psychologii biznesu, relacji pracowych oraz światowych trendów dotyczących szeroko pojętego obszaru zawodowego. Będzie też praktycznie: przećwiczymy umiejętność prezentacji, pisania formalnych treści, negocjacji, rozwiązywania konfliktów czy odbywania rozmów kwalifikacyjnych.
Kurs konwersacyjny – nazwa mówi sama za siebie, a więc jest to kurs nastawiony na mówienie, mówienie i jeszcze raz mówienie. Ale żeby nie mówić o niczym, również opieramy go o materiały autentyczne, ciekawostki i poruszające tematy. Wyjaśniamy słownictwo i poprawiamy błędy, skupiamy się na wymowie i płynności, a także swobodnej interakcji z innymi uczestnikami zajęć.